top of page
DSC_0957.jpg

Když se Vám začne dařit, je dobré se o to podělit s ostatními ... jsem rád, že jsem se mohl stát ambasadorem sbírky diakonie církve Českobratrské ....

Pavel 

POST_obalka 21_11_12.jpg

Představení projektu

Naši předkové se pravidelně dvakrát ročně postili. 40 dnů před Velikonoci a v době adventu, který právě nadchází. Do dnešních dnů nám z adventního půstu zbyla hlavně pověst o zlatém prasátku, které uvidíte, když nebudete na Štědrý den jíst maso. Je těžké odolat přebytku a konzumnímu stylu, který nás obklopuje. Část lidí však i dnes zkouší nějakou formu půstu do svého života zařadit, protože objevili jeho báječné účinky na tělo i psychiku.

                                           

Postní kuchařka Pavla Drdela ukazuje, že to nemusí znamenat ochuzení se o dobrou chuť jídla nebo radost z vaření. Navzdory používání lokálních a sezónních potravin představuje pestré pokrmy ze zeleniny, luštěnin a občasného mléka nebo vajec.

Bohatost, kterou nabízí letní a podzimní měsíce, uchová naložené nebo usušené a použije v zimních receptech. Kromě zimních jídel ale kniha obsahuje i dalších téměř 20 receptů z jarních, letních a podzimních surovin, a tak ukazuje, že s obohacením jídelníčku o bezmasé pokrmy můžeme začít v jakýkoli den v roce.

Na co se můžete těšit?

  • Více než 80 receptů na moderní chutná bezmasá hlavní jídla, polévky a saláty

  • 60 návodů, jak uchovat sezónní zeleninu díky fermentaci, nakládání, sušení, jak vyrobit ochucené oleje nebo netradiční nápoje

  • 5 tradičních postních receptů

  • Text o významu půstu v křesťanství od farářky Martiny Viktorie Kopecké

  • Povídání o sezónní stravě se zaměřením na postní období od Hanky Zemanové, autorky zásadních knih o zdravé výživě

  • Text o tradicích, které se vážou k postním nedělím, z knihy Tradinář Martiny Boledovičové a Moniky Kindlové

Kniha originálních postních receptů vyjde na 200 stranách v pevné vazbě s krásnými barevnými fotografiemi, které fotil sám autor.

Termín vydání kuchařky je naplánován na začátek března 2022. Pokud náš projekt podpoříte, obdržíte od nás krásný dárkový certifikát. Ten může sloužit jako originální dárek k narozeninám nebo vánoční dárek pro vaše blízké.

POST_12.png

Kdo za projektem stojí?

Prvotní myšlenka na knihu vznikla jako součást kampaně Post(n)i se. Post(n)i se je kampaň Postní sbírky, kterou Středisko humanitární a rozvojové pomoci  Diakonie Českobratrské církve evangelické pořádá již 10 let. Každý rok je její výtěžek určený pro lidi v zahraničí, které zasáhla humanitární katastrofa. 

Pavel Drdel, ambasador sbírky Post(n)i se a šéfkuchař restaurace Sůl a řepa ve Strakonicích, odkud i sám pochází. Ve své restauraci spolupracuje s malými farmáři a místními dodavateli, propojuje české a zahraniční postupy a vaří lokální jídla plná chuti. Základ jeho kuchyně tak nezačíná u plotny, ale u lokálních farmářů na poli. O to více si váží každé suroviny a snaží se jí zpracovat beze zbytku. Nakládá, suší, fermentuje. Patří k zakládajícím členům jihočeského spolku čtyř restaurací Jíme jih.

Nakladatelství Smart Press, které je na českém trhu již od roku 2005 a zaměřuje se na vydávání originálníchčeských kuchařek, osvětové literatury, knih o zahradničení a zdravém životním stylu nadšených autorů. Knihy z produkce Smart Press, představují na českém trhu vždy neotřelá témata v jedinečném zpracování – moderní grafické úpravě, s profesionálními fotografiemi a nápaditými ilustracemi.

Na co vybrané peníze použijeme?

Vybrané peníze použijeme na částečné pokrytí nákladů spojených s vydáním knihy. Chceme představit netradiční kuchařku plnou postních receptů na celý rok, které jsou postavené na sezónních surovinách a zohledňují udržitelnost a lokálnost produktů. To odráží i samotný podtitul knihy – od kořene po nať, který představuje snahu využít produkt v jeho celosti, nic nevyhodit.

Zároveň ale kniha nese i myšlenku dárcovství a pomoci tam, kde je třeba, kterou autor sdílí s Postní sbírkou.  Část výtěžku z prodeje proto poputuje do komunitního centra Tahaddi Lebanon na podporu vzdělávání velmi chudých libanonských dětí a dětí, jejichž rodiče utekli před válkou ze Sýrie.

Z knih prodaných v předprodeji půjde do Postní sbírky, a tedy na podporu vzdělávání velmi chudých libanonských dětí a dětí, jejichž rodiče utekli před válkou ze Sýrie, 50 % z ceny každého kusu.

Po ukončení předprodeje knihy na Doniu, půjde z každé knihy prodané v běžném prodeji a distribuci do Postní sbírky autorský honorář, kterého se autor vzdává ve prospěch sbírky. 

bottom of page